Zaburzenia sensoryczne u dzieci – leczenie Warszawa

Zaburzenia sensoryczne znacznie utrudniają dziecku codzienne funkcjonowanie – zarówno w sferze emocjonalnej, poznawczej, społecznej, jak i motorycznej. Mimo że nie są jednostką chorobową, wiążą się z nieprawidłowym przetwarzaniem bodźców w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) płynących ze wszystkich zmysłów. Z tego powodu dziecko może nie rozwinąć w pełni swojego potencjału (np. intelektualnego), a ponadto będą mu sprawiać problemy pozornie oczywiste czynności. Warto więc postawić na skuteczną terapię, dzięki której maluch będzie miał szansę ćwiczyć integrację sensoryczną. Trening zawsze powinien być dopasowany do rodzaju zaburzenia u dziecka oraz jego indywidualnych cech, pod kątem równomiernego rozwoju neuropsychologicznego.

Leczenie zaburzeń sensorycznych u dzieci - Warszawa

Terapia sensoryczna dla dzieci – Warszawa

Zaburzenia sensoryczne wymagające terapii mogą dawać różne objawy –powodują na przykład nadaktywność lub rozkojarzenie, problematyczne zachowania, opóźniony rozwój mowy, problem z koordynacją ruchową, nauką w szkole, otaczającą przestrzenią, zapamiętywaniem ciągu liczb. W Warszawie prowadzona jest terapia, która wskazana bywa także dla dzieci z zespołem Downa, rozpoznanym ADHD, ze spektrum zaburzeń autystycznych, z dysleksją, dysgrafią i trudnościami szkolnymi. Zajęcia są prowadzone przez ekspertów i polegają na stymulacji poszczególnych układów, czyli np. dotykowego, słuchowego, węchowego, proprioceptywnego, przedsionkowego. Psycholog dziecięcy diagnozujący malucha powinien posiadać specjalizację związaną z integracją sensoryczną.

Zajęcia sensoryczne dla dzieci w Warszawie

Zaburzenia związane z integracją sensoryczną nie są jednorodne, dlatego zajęcia również opracowywane będą indywidualnie przez danego specjalistę. Ich celem jest ocena deficytów i zasobów na podstawie wywiadu z opiekunami, obserwacji klinicznej i testów kalifornijskich. Zajęcia sensoryczne to na przykład skoki na trampolinie, utrzymywanie równowagi na dużej piłce, jazda na deskorolce terapeutycznej, rozpoznawanie zapachów, zabawa w żabę, różnego rodzaju masaże z wykorzystaniem zróżnicowanych przedmiotów, przechodzenie po równoważni etc. Ich celem jest pracowanie nad obszarem najbardziej problematycznym dla malucha, czyli na przykład równowagą, dotykiem lub napięciem mięśniowym. Proponowane zajęcia są wyjątkowo zróżnicowane i atrakcyjne dla najmłodszych.

Stymulacja sensoryczna – Warszawa

Stymulacja sensoryczna to termin nazywający ćwiczenia, które mają na celu rozwijanie przetwarzania bodźców odbieranych zmysłami. Jest obowiązkowym elementem terapii sensorycznej, a nawet jej podstawą. Stymulacja dotyczy poszczególnych wspomnianych wcześniej układów. Zależnie od konkretnego przypadku dobierane są ćwiczenia stymulujące wszystkie układy, z naciskiem na te funkcjonujące mniej sprawnie. Jest to związane z faktem, że przetwarzanie bodźców zmysłowych działa na zasadzie harmonii, dlatego nie tylko jeden zmysł powinien być ćwiczony, ale wszystkie, jednak z naciskiem na ten słabszy. Warto korzystać wyłącznie z pomocy wykwalifikowanych ekspertów, ale też pamiętać o ćwiczeniach w domu.